Lexus RZ 450e tek şarjla 400 km’yi geçecek 

Lexus, tamamen yeni elektrikli SUV modeli RZ 450e’yi dünya prömiyeriyle birlikte tanıttı. Lexus’un baştan aşağıya elektrikli olarak tasarlanan ilk aracı olan RZ 450e’de içten yanmalı motor olmamasıyla birlikte kaput daha alçak konumlandırılırken daha az hava girişine yer verildi. Bu tasarıma ek olarak 2,850 mm’lik uzun aks aralığı da düşük ağırlık merkezinin ve ağırlık dengesinin vurgulanmasını sağlıyor. Bununla birlikte 4,805 mm uzunluğa sahip RZ’nin genişliği 1,898 mm ve yüksekliği 1,635 mm oldu.

RZ, ilk kez UX 300e’de kullanılan Lexus e-aks ile donatıldı. Bir motor, dişli ve ECU içeren bu kompakt paket; tahrik yapılan tekerlekler arasına yerleştirildi. RZ’de e-aks, DIRECT4 dört çeker sürüş sistemi adı altında öne ve arkaya konumlandırıldı. Böylece sürüş şartlarına göre aracın çekişi ve güç dağılımı en iyi şekilde ayarlanabiliyor.

E-aks sessiz, verimli ve gücü hassasiyetle iletecek şekilde çalışıyor. RZ’nin elektrik motorları önde 150 kW ve arkada 80 kW olmak üzere kombine şekilde 230 kW (313 HP) güç üretiyor. Üstün güç yoğunluğuna sahip motorlar aynı zamanda kompakt olmalarıyla birlikte aracın yerleşimine de katkı sağlayarak içeride daha fazla yaşam alanı elde edilmesine yardımcı oluyor.

 İki e-aks ile çalışan yeni DIRECT4 sistemi de ilk kez RZ’de kullanıldı. Lexus’a ait özel bir teknoloji olan DIRECT4 dört tekerlek arasında güç dağılımını otomatik olarak kesintisiz bir şekilde gerçekleştiriyor. Sonuç olarak sürücü, stres yaşamadan dengeli bir yol tutuşun yanı sıra hassas ve sezgisel bir sürüş elde ediyor. DIRECT4 sistemi, herhangi bir mekanik sistemden daha hızlı çalışarak milisaniyeler içerisinde önden arkaya tork dengesini sıfırdan 100’e veya 100’den sıfıra kadar değiştirebiliyor.

RZ, 71.4 kW çıkışa sahip 96 hücreli bir lityum iyon batarya ile donatıldı. Kabinin altında platformun bir parçası olarak konumlandırılan batarya, aracın ağırlık merkezinin de aşağıya çekilmesini sağlıyor. Lexus, bataryayı geliştirirken dayanıklılık kilit noktalardan biriydi. Lexus’un batarya yönetim teknolojilerindeki büyük deneyimi sayesinde RZ’nin 10 yıllık kullanımın ardından dahi kapasitesinin yüzde 90’ından fazlasını koruması bekleniyor. 

Lexus, RZ’nin sürüş menzili ve batarya şarj süreleri hakkında daha detaylı bilgiyi önümüzdeki dönemlerde paylaşacak. Bununla birlikte RZ’nin karma WLTP tüketim standartlarına göre tek şarjla 400 kilometreden daha fazla yol alması hedefleniyor. Optimize edilmiş araç ağırlığı, batarya gücü ve performans gibi temel faktörlere odaklanılması sayesinde RZ’nin 100 kilometrede 18 kW’nin altında tüketime sahip olması hedefleniyor ve bu sayede RZ pazara sunulan en verimli tam elektriklilerden biri olacak.

About admin

Check Also

SKODA’dan yeni Superb Combi – Otomobil Haberleri

SUPERB’in station wagon karosere sahip COMBI’nin karizmatik SCOUT versiyonu, 1 milyon 144 bin 900 TL …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.