En Son Haberler

ESKİ KÖYE YENİ NESİL …

 Siyaset bilimi uzmanı ve iş insanı Esen Ermiş Ertürk katıldığı Tv programında ülke gündemine dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Öyle bir ekonomik yapı oluşturmalıyız ki asgari ücretin  hiç konuşulmasına gerek kalmamalı Çünkü asgari ücret arkadaşlar temel verilecek ücrettir.Asgari ücret bir toplumun yüzde kırkını, ellisinin aldığı ücreti kapsamamalı.

Z kuşağı diyor ya herkes, şöyle bir noktayı siyasetçiler gözden kaçırıyor bu çocukların seksenler, doksanlardaki sağcının, solcunun, Türk’ün, Kürt’ün, Alevinin yaşadığı acılardan haberi yok. Bu çocuklar şu anda kendi geleceklerine bakıyorlar. Yani ne olacak, ne bitecek? Biz ileride ne yapacağız? Mesleğimiz ne olacak buna bakıyorlar. O yüzden muhalefetin de iktidarın da, odaklanması gereken şey, özellikle yeni oy kullanılacak olan altı milyon genç seçmen.Gerçekten doksan yaşında, seksen yaşında, yetmiş yaşındaki dönemlerin, siyasetlerin değil de yeni bir şeyler söylemek lazım.

Özellikle FED odaklı, Avrupa Merkez Bankası’nda ki gelişmelere baktığınız zaman hepsi enflasyondan ciddi rahatsız. Alışık olmadıkları bir durum  ve alışık olmadıkları bir enflasyonla mücadele ediyorlar. Bizim ekonomimizde malum gıda ve tarım özellikle ham madde konusunda.

Bununla ilgili işte inovasyonu devreye sokmak gerekiyor ve yeni nesili teşvikler vererek ana ata, dede toprağında yaşamalarını cazip hale getirecek karlılığını arttırmak gerekiyor. Algıyı değiştirecek bir reform  yapmak gerekiyor. Aaa tarlada mı çalışıyorsun sen, çiftçi misin denildiğinde evet tarım üretimi yapıyorum ülkemin gıda teminini yapıyorum demelerini sağlamalıyız.Yani eski köye yeni nesil gerekiyor.Tabi bunun mekanizmalarını kurgulamak gerekiyor. Örneğin,gelişmiş ülkelere gidin bakın Hollanda’da, Belçika’da küçücük  köylerde bile üniversite eğitimi almış,hatta yüksek lisans yapmış ve  tarımdan çok ciddi paralar kazanan insanlar, aileler var. Hatta üç dört kuşak bunu sürdüren aileler var. Bizim de bu modeli teşvik etmemiz gerekiyor. Hammadde,yem gıda üretim ,girdi maliyetlerini azaltacak reformlar yapak gerekiyor.Dünyada gıda kıtlığının konuşulduğu,iklim değişikliği önlemlerinin ana başlık olduğu bir dönemde hayati öneme sahip.İstihdam sağlayacak,bireysel girişimciliği teşvik edecek ve Türkiye’nin sahip olduğu gıda üretim kapasitesini kullandıracak bu modele eğilmeliyiz.

Ben ülkemi çok seviyorum,her bölgesinden her şehrinden ve her sektörden insanımızla sürekli iletişim halindeyim,onların taleplerini dile getirmeyi görev olarak görüyorum.” Diyen Esen Ermiş Ertürk’e katılmamak elde değil.Kendisinin siyaseti akademik açıdan ve bilimsel temelli yaptığını bir kez daha görüyoruz.

 

 

Related posts

Min-Jae Kim Fenerbahçe için İstanbul’da

admin

Lufthansa kurtarma paketini geri ödemek için sermaye artıracak

admin

Renault, üretim kaybı tahminini 500 bin araca çıkardı

admin

Leave a Comment

Login

Do not have an account ? Register here
X

Register