• Home
  • En Son Haberler
  • KARNI TOK OLAN,AÇ OLANIN HAKKINI SAVUNDUĞUNDA DÜNYA EKONOMİSİ DÜZELİR!
En Son Haberler

KARNI TOK OLAN,AÇ OLANIN HAKKINI SAVUNDUĞUNDA DÜNYA EKONOMİSİ DÜZELİR!

Mektepli siyasetçilerden ve uzun yıllar iktidar partisinde teşkilat yöneticiliğinden,TBMM’ne kadar görev yapan Esen Ermiş Ertürk kitabın ortasından konuştu. “Karnı tok olan,aç olanın hakkını savunmalı,güçlü zayıfı savunmalı ki dünya ekonomisi ve sosyolojisi düzelsin” Hanımefendiye katılmamak mümkün değil söyleşinin devamını aşağıda bulabilirsiniz.

“Dünya ekonomisinde  gelir adaletsizliği Coronavirüs sürecinde daha da arttı. 2020 DAVOS Toplantısı’nda açıklanan bir rapor vardı. İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın raporuna göre , 2 bin 153 milyarder, dünya nüfusunun yüzde 60’ını oluşturan 4,6 milyar kişiden daha zengin.Raporun adı baya manidar. “Önemseme Zamanı” isimli raporda, dünyanın yüzde 1’lik en zengin kesiminin, 6,9 milyar kişiden 2 kat daha zengin olduğu belirtiliyor.

Biz üniversitede siyaset bilimi eğitimi alırken çok kıymetli hocalarımızdan ekonomi,istatistik ve kamuyönetimi dersleri aldık.O dönemde de dünya gelir adaletsizliğini ve orta sınıf denen kesimin dünya çapında ortadan kalkmak üzere olduunu konuşuyorduk bugün de maalesef.Sanayi devriminden bilim teknoloji devrimine evrilen dünyada hala toplumların büyük bölümünün yoksulluk sınırında yaşaması ve hala açlıktan dünyada ölen insan haberleri görmemiz insanlık adına utanç verici.Kar ederken çalışanlarına haklarını veren ve yaşam standartlarını insan onuruna yakışır düzeyde tutmaya çalışan şirketlerin tespit edileceği ve devletlerin teşviklerini bu yapıda şirketlere yönlendirmesini arzu ederim.

Son olarak,toplumda yaşanan enflasyondan kaynaklı ekonomik sorunlara tuzu kuru olduğu için kışkırtıcı yorumlar yapanlara da dikkat edin,toplumsal barış ve huzur ortamını bozmaya yönelik her türlü açıklama kimden gelirse gelsin ciddiye alınmamalı.Halkımız ne yapacağını bilir,ben naçizane ülkesini seven biri olarak tecrübe aktarımı yapmaya çalışıyorum.”

Sizin gibi düşünen siyasetçi ve iş insanlarının sayısı artsın diyor ve teşekkür ediyoruz Esen hanım.

 

Related posts

Buğra Kavuncu’ya saldıran şüpheliye tahliye

admin

Beşiktaş-Galatasaray – CANLI SKOR

admin

Eda Nur Kaplan’ın ifadesi: Yarı baygındım engel olamadım

admin

Leave a Comment

Login

Do not have an account ? Register here
X

Register